Ten prosty przepis pozwala nam zgromadzić dodatkowe informacje, które umożliwią nam sprawdzanie, jak skuteczne są nasze kampanie oparte o formularze oraz jednoznacznie wskazać na źródło pozyskanie leada. Oczywiście jeśli zapomnimy o otagowaniu URL’i używanych w kampaniach nasz sposób nie zadziała, ponieważ pola zostaną puste (oprócz pola Refferer URL, które wskaże stronę odsyłającą) i to samo zostanie zapisane w rekordzie Leada.
Home / Przechwytywanie parametrów UTM w przesyłanym formularzu RTM – jak to zrobić w Customer Insights Journey?
Przechwytywanie parametrów UTM w przesyłanym formularzu RTM – jak to zrobić w Customer Insights Journey?
Agnieszka Tomczyszyn 13 marca, 2024
Czytasz:
Przechwytywanie parametrów UTM w przesyłanym formularzu RTM – jak to zrobić w Customer Insights Journey?
Przechwytywanie parametrów UTM w przesyłanym formularzu RTM – jak to zrobić w Customer Insights Journey?
W marketingu posiadanie wiedzy o źródle naszych leadów wydaje się podstawowym wymogiem, to po prostu trzeba wiedzieć. Szczególnie jeśli prowadzimy płatne działania promocyjne z celem pozyskiwania leadów. Zazwyczaj adresy docelowe w tego typu kampaniach są tagowane parametrami UTM. Dotyczy to również linków udostępnianych w social mediach. Wszystko po to, by móc realnie ocenić skuteczność naszych aktualnych działań oraz wybrać najlepsze media i kanały do przyszłych kampanii. W Google Analytics, widzimy ilościowo jaki mamy ruch z każdej kampanii, ale Customer Insights – Journey pozwala na przechwycenie tych parametrów z URL do naszego formularza i zapisanie ich bezpośrednio w rekordzie potencjalnego klienta. Czyli każdy utworzony lead z kampanii, w której używaliśmy tagów ma swoje żródło (witryna, social media, System mailingowy itp.), medium (np.: cpc, newsletter, baner itp.), kampanię (nazwa konkretnej kampanii, np.: winter_sale) czy treść w jaką użytkownik kliknął, żeby wyświetlić formularz (np.: obrazek, stopka, link itp.)
Przepis na przechwycenie parametrów UTM i zapisanie ich w rekordzie Leada
Składniki:
- 4 kolumny w tabeli Lead
- 1 formularz pozyskiwania leadów (opublikowany samodzielnie lub osadzony na stronie)
- 4 ukryte pola na formularzu
- 1 skrypt, który automatycznie wypełnia pola formularza danymi z parametrów UTM
Kroki:
- W tabeli Lead Dodaj potrzebne kolumny do zapisania parametrów UTM przechwyconych w formularzu z adresu www. Będą potrzebne:
- Refferer URL
- UTM Campaign
- UTM Content
- UTM Medium
- UTM Source
2. Stwórz potrzebny formularz rozszerzony o nowe pola, które właśnie dodałeś. Umieść je na samym końcu.
UWAGA! Pola powinny być ukryte.
3. Otwieramy edytor HTML formularza. Znajdujemy zamykający tag, za nim wstawimy skrypt.
4. W edytorze HTML dodajemy skrypt, który po załadowaniu formularza będzie przechwytywał parametry UTM z adresu www i umieszczał je w dodanych polach na formularzu. Skrypt powinien znajdować się po tagui przed tagiem . Poniższy przykładowy skrypt zapisze wartości parametrów, jeśli istnieją. Nie sprawdza czy parametr ma wartość czy go nie ma. W takim przypadku w rekordzie pole również nie będzie wypełnione.
Jak dokładnie działa nasz skrypt?
- Wypełnia pola formularza danymi z parametrów UTM:
- Skrypt nasłuchuje zdarzenia d365mkt-afterformload, które jest wyzwalane po załadowaniu formularza.
- Funkcja populateFormFields używa URLSearchParams do pobrania parametrów z bieżącego adresu URL.
- Następnie znajduje odpowiednie pola formularza na podstawie labelek i wypełnia je danymi, takimi jak źródło (utm_source), kampania (utm_campaign), medium (utm_medium), i treść (utm_content).
- Dodatkowo uzupełnia pole „Refferer URL” wartością z dokument.referrer (adres URL, z którego użytkownik przyszedł na aktualną stronę).
- Obsługuje zdarzenia po wysłaniu formularza:
- Skrypt również nasłuchuje zdarzenia d365mkt-afterformsubmit, które jest wyzwalane po wysłaniu formularza.
- W przypadku sukcesu (event.detail.successful), loguje informację o sukcesie i wyświetla dane przekazane w payload (event.detail.payload), czyli dane związane z wysłanym formularzem.