Opcje licencjonowania Power Automate

Anna Gajdowicz Anna Gajdowicz 12 kwietnia, 2024

W jednym z poprzednich artykułów omawialiśmy komponenty Power Platform oraz licencjonowanie Power Apps. Teraz pora na kolejny kawałek Microsoftowej platformy low-code, no-code, czyli Power Automate. Jest to potężne narzędzie do automatyzacji procesów biznesowych, pozwalające na tworzenie wieloetapowych przepływów pracy (workflow) w różnych aplikacjach i usługach.

Power Automate usprawnia działanie firm, oszczędzając czas i wysiłek, co przekłada się na zwiększoną efektywność operacyjną. Zrozumienie sposobu licencjonowania usług Power Automate jest kluczowe, byś mógł podjąć świadomą decyzję dotyczącą efektywnego wykorzystania tej platformy w Twoim biznesie.

Microsoft oferuje kilka opcji licencjonowania Power Automate, dostosowanych do różnych potrzeb użytkowników i wymagań organizacyjnych. Są to:

  • Power Automate Premium
  • Power Automate per user
  • Power Automate Process
  • Power Automate per flow

A także licencje dodatkowe (dokupowane do licencji bazowej):

  • Power Automate Hosted RPA add-on
  • Power Automate unattended RPA add-on
  • Power Automate Process Mining
  • AI Builder.

Produkty bazowe

Power Automate Premium (na użytkownika) umożliwia tworzenie i uruchamianie nieograniczonej liczby przepływów w chmurze (DPA) przy użyciu cyfrowej automatyzacji procesów opartej o API. Pozwala również na automatyzowanie starszych aplikacji za pomocą przepływów na komputerach stacjonarnych, korzystając ze zrobotyzowanej automatyzacji procesów (RPA) w trybie nadzorowanym, które symulują pracę człowieka. Dla uruchomienia bota RPA bez nadzoru wymagany jest dodatek – Power Automate unattended RPA add-on.

Power Automate Premium obejmuje częściową funkcjonalność licencji Process Mining (pełna jest dostępna jako add-on) w zakresie funkcjonalności desktopowej, a także do 50 MB przestrzeni dyskowej na dane związane z Process Mining. Dodatkowo zapewnia dostęp do narzędzia AI Builder obsługującego takie scenariusze, jak przetwarzanie formularzy, wykrywanie obiektów, przewidywanie oraz klasyfikacja tekstu.

Usługa Power Automate per user, podobnie jak wersja Premium, umożliwia tworzenie i uruchamianie nieograniczonej liczby przepływów pracy i procesów biznesowych dla jednego użytkownika, z wyłączeniem Process Mining, AI Builder i Unattended Desktop Flows (czyli automatyzacji, które działają na komputerach bez obecności użytkownika).

Licencja Power Automate Process (na bota) umożliwia wykorzystanie pojedynczego bota do bezobsługowej automatyzacji procesów (nienadzorowanej RPA) lub dla procesów (flow’ów), do których musi mieć dostęp nieograniczona liczba użytkowników w ramach organizacji. Właściwa dla zespołów lub działów firmowych korzystających tylko z jednego bota.

Power Automate per flow zapewnia użytkownikom w całym dziale/organizacji automatyzację przepływu pracy dla pojedynczego procesu. Warto wspomnieć, że subskrypcja nie zawiera Unattended Desktop Flows i można ją nabyć przy zakupie co najmniej 5 licencji. Każda subskrypcja obejmuje pojemność usługi Power Automate przydzieloną jednemu konkretnemu przepływowi.

W zależności od tego, czy potrzebujesz licencji dla nieograniczonej liczby przepływów, czy dla jednego Flow w danym dziale, Microsoft rekomenduje Power Automate Premium, bądź Power Automate Process. Posiadają one najwięcej możliwości i elastyczności. Zawierają także część funkcjonalności AI Builder i Process Minning – wchodzących w skład licencji add-ons, o których w drugiej części artykułu.

Add-ons

Power Automate Hosted RPA add-on to dodatek do Power Automate Premium i Power Automate Process, który umożliwia użytkownikom uruchamianie zrobotyzowanej automatyzacji procesów (RPA) jako usługi z opcjami hostowanych maszyn. Hosted RPA umożliwia botowi działanie autonomiczne, tj. niezależne od użytkownika, na maszynie wirtualnej lub w środowisku zwirtualizowanym. Każda hostowana licencja RPA zapewnia pojemność dla pojedynczego bota hostowanego przez firmę Microsoft.

Power Automate unattended RPA add-on – to nienadzorowany dodatek RPA do Power Automate Premium lub Power Automate per Flow .Plan licencjonowany jest na bota. Nienadzorowane boty można wdrażać na lokalnym, zdalnym pulpicie lub w innym środowisku zwirtualizowanym. Uruchomienie nienadzorowanego bota RPA na maszynie wirtualnej wymaga osobnego zakupu wszelkich niezbędnych zasobów obliczeniowych.

Zarówno w przypadku Hosted RPA, jak i Unattended RPA, jeśli występują usługi lub aplikacje, do których bot wymaga dostępu bez nadzoru, muszą one być objęte odrębną licencją. Na przykład, jeśli bot wymaga dostępu do pakietu Office, oprócz licencji nienadzorowanej należy także zakupić licencję Microsoft 365 (Microsoft 365 Unattended License add-on).

Informacje o licencjach nienadzorowanych dla M365 w linku

Power Automate Process Mining to licencja typu add-on do usługi Power Automate Premium. To licencja oparta na pojemności, która umożliwia szybki zwrot z inwestycji dla klientów poprzez identyfikację kluczowych możliwości optymalizacji oraz poprawę istniejących procesów. Jedna licencja zawiera 100 GB danych dotyczących eksploracji procesów, 2 GB bazy danych Dataverse i 1 TB plików Dataverse na tenanta miesięcznie.

AI Builder to narzędzie umożliwiające wykorzystanie sztucznej inteligencji do aplikacji i procesów biznesowych. AI Builder obsługuje różne scenariusze, takie jak prognozy, czytnik wizytówek czy przetwarzanie formularzy. Licencja AI Builder jest uzależniona od pojemności i wyrażana jest w formie „kredytów usługowych”. AI Builder jest oferowany w ramach pakietów pojemności (Tier 1-3).

Dodatkowe informacje

Niektóre licencje Power Apps obejmują prawo do używania usługi Power Automate, jednak należy pamiętać, że korzystanie z usługi Power Automate w Power Apps jest ograniczone do kontekstu aplikacji. Jeśli przepływ nie ma nic wspólnego z aplikacją Power Apps, wymagana będzie pełna licencja Power Automate.
Licencje Dynamics 365 również obejmują prawa do użytkowania Power Automate w ramach wbudowanych wyzwalaczy i akcji, jednak, jeśli osadzony przepływ nie znajduje się w kontekście aplikacji Dynamics 365, wymagana jest pełna licencja Power Automate.

Podsumowanie

Zrozumienie polityki licencjonowania usług Power Automate jest kluczowe, aby maksymalnie wykorzystać potencjał tej platformy. Wybór odpowiedniego planu licencjonowania powinien uwzględniać potrzeby organizacji oraz sposób korzystania z automatyzacji procesów. Dzięki temu firmy mogą zoptymalizować swoje działania, osiągając większą efektywność i oszczędność czasu.

Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami, a dostosujemy ofertę do Twoich potrzeb i dobierzemy odpowiednią wersję rozliczenia subskrypcji.

Aktualny przewodnik po licencjonowaniu Power Platform znajdziesz pod poniższym linkiem.