Jak wykorzystać zapytania w języku naturalnym (NLP) do budowania segmentów klientów w Real-time Marketingu?
Czytasz:
Jak wykorzystać zapytania w języku naturalnym (NLP) do budowania segmentów klientów w Real-time Marketingu?
Jak wiadomo elastyczność segmentacji oraz umiejętność grupowania odbiorców w oparciu o wspólne cechy demograficzne, dane sprzedażowe czy dotychczasowe zachowanie pozwala marketerom wysyłać optymalnie dopasowane komunikaty do swoich klientów. Nie zawsze jest to łatwe, szczególnie gdy dane są rozproszone albo nie do końca struktura danych sprzedażowych jest jasna.
Microsoft już jakiś czas temu udostępnił funkcjonalność tworzenia wyszukiwań przy użyciu języka naturalnego, chociaż ciągle jeszcze działa tylko w języku angielskim.
Funkcja rozumienia zapytań języka naturalnego (NLQ) do tworzenia segmentów jest pożytecznym udogodnieniem dla osób, które niekoniecznie lubią wyklikiwać warunki i atrybuty kwerend. Możliwość budowania zapytań w prostych słowach, tak jak w życiu codziennym opisujących osobę sprawia, że tworzenie segmentów zaczyna być procesem przyjemnym i całkowicie nietechnicznym.
Jak to działa?
Asystenta zapytań (Query Assist Copilot) można wykorzystać od razu w pierwszym kroku tworzenia nowego segmentu, opisując własnymi słowami cechy jakimi ma się charakteryzować odbiorca, w tym przykładzie:
“People who attended the Contoso Coffee tasting event and recently opened an email.”
Następnie asystent wyświetla po prawej stronie zapytanie, które zostało wpisane oraz propozycję gotowej kwerendy do użycia. Oczywiście możemy na tym etapie doprecyzować swoje zapytanie, użyć propozycji lub zrezygnować z pomocy asystenta i utworzyć segment samodzielnie.
Jeśli jednak wybierzemy pomoc asystenta, otrzymamy gotową definicję segmentu na podstawie naszych założeń, włącznie z ustawieniem relacji do rejestracji na wskazany w zapytaniu event. Oczywiście możemy w dalszym ciągu doprecyzowywać wytyczne do utworzenia segmentu, wprowadzając dodatkowe wyszukiwania w okienku asystenta lub wyświetlając więcej sugestii.
Za każdym razem, gdy użyjemy podpowiedzi, do opisania naszego segmentu, wynik będzie zawsze się dodawać jako nowa grupa u dołu kreatora.
Podusmowanie
Integracja Przetwarzania Języka Naturalnego (NLP) w Real-time marketingu rewolucjonizuje sposób tworzenia segmentów przez marketerów, umożliwiając wykorzystanie sztucznej inteligencji dla bardziej efektywnego zaangażowania klientów. Poprzez uproszczenie procesu tworzenia segmentów, NLP umożliwia marketerom dostarczanie spersonalizowanych treści, które rezonują z ich odbiorcami, co w rezultacie prowadzi do wyższych wskaźników konwersji i silniejszych relacji z klientami. W miarę rozwoju technologii, wykorzystanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji, niewątpliwie stanowić będzie fundament udanych strategii marketingowych.
Jak widać Microsoft ma tu coś do powiedzenia